Prijava na posvet
Vpišite svoje ime in e-naslov ter se prijavite na posvet. Po prejemu prijave vas bomo poklicali v najkrajšem možnem času, da se dogovorimo za termin.
Simptomi piriformis sindroma se kažejo kot:
Zato se piriformis sindrom pogosto zamenjuje z drugimi stanji hrbtenice (išias, hernija). Postavitev pravilne diagnoze je pomembna zaradi nadaljnjih oblik zdravljenja težav s hrbtenico.
Simptomi običajno prizadenejo eno stran.
Vzroki za piriformis so različni;
Piriformis sindrom povzroča bolečino globoko v zadnjici. Pacienti občutek opisujejo kot pekočino, ki se poslabša ob opravljanju aktivnosti ali ob dolgotrajnem mirovanju (sedenje).
V predelu stegna in zadnjice se lahko pojavijo bolečina, otopelost in mravljinčenje. Simptomi se lahko poslabšajo med dolgotrajnim sedenjem ali stanjem.
Bolečina se lahko pojavi pri dolgotrajnem sedenju in se umiri, ko vstanemo in strukture razgibamo.
Išias poimenujemo bolečine, zakrčenost, otopelost, šibkost, mravljinčenje in spremenjeno senzoriko vzdolž ene noge. Simptomi se pojavljajo vzdolž ishiadičnega živca, ki se iz ledvenega predela, širi po zadnjici in stegnih navzdol do kolen in stopal.
Ishiadični živec lahko poteka skozi mišico piriformis, zato lahko povzroči simptome, podobne išiasu.
Hernija je izraz za izbočenje medvretenčne ploščice ali diska, ki nastane kot posledica nepravilnega ali prevelikega stiskanja diska. Stanje ni boleče, razen ko izbočenje pritiska na živčno vlakno (živec ali hrbtenjačo), kar povzroči bolečino. Večji kot je pritisk na živčna vlakna, intenzivnejša je bolečina.
Degenerativne spremembe hrbtenice, kot je hernija diska, lahko dražijo ishiadični živec, kar povzroči išias in sčasoma vnetje piriformis mišice.
Ker mišica piriformis poteka v neposredni bližini in lahko povzroča podobno intenzivnost bolečine, se piriformis sindrom pogosto zamenja za hernijo.
Diagnosticiranje sindroma piriformisa je pogosto oteženo, saj so simptomi podobni drugim težavam v hrbtenici (išiasi, hernija).
Za natančno diagnozo sindroma piriformisa je potreben pregled strokovnjaka (kineziologa, fiziatra, fizioterapevta, ortopeda), ki upošteva posameznikovo zgodovino težav s hrbtenico, opravi teste gibljivosti in po potrebi naroči slikanje z magnetno resonanco (MRI).
Uležete se na hrbet in pokrčite noge. Eno nogo položite na drugo in počasi ter z občutkom potegnete pokrčeno nogo k sebi na način, da držite nogo za koleno in gleženj. Čutili boste razteg v sredini zadnjične mišice. Če ne boste občutili posebne zakrčenosti, potem mišica piriformis ni pretirano zakrčena. V nasprotnem primeru pa se lahko zgodi, da že pri začetku potega pokrčene noge začutite zategovanje. Le to nakazuje na težave z mišico piriformis. Vsekakor pa se je dobro o izvedbi testa in njegovih rezultatih, vedno posvetovati s strokovnjakom. Vajo prikazuje slika spodaj.
Če niste seznanjeni z vzrokom svoje bolečine v križu, vabljeni, da opravite brezplačen vprašalnik na podlagi simptomov, ki vam bo podal informativno oceno z obrazložitvijo, za katero vrsto težav gre, kako ravnati s hrbtenico in ali se je potrebno posvetovati z zdravnikom specialistom.
Simptomi piriformis sindroma izzvenijo v nekaj dneh do nekaj tednih. Odvisno od vnetja mišice. Po navadi je potrebno ciljno usmerjanje sproščanje mišic, če se bolečina ne umiri sama od sebe, da preprečimo kronično stanje.
Pri spodnjih znakih mora posameznik v čim krajšem času obiskati zdravnika;
Sem Dejan Kernc, dr. kineziologije in specialist za bolečine v hrbtenici.
Izkušnje sem pridobival na Fakulteti za šport in Ortopedski kliniki v Ljubljani, kjer smo z ekipo ortopedov, fizioterapevtov in kineziologov razvili vadbeni protokol za varno okrevanje po operaciji ledvene krivine. Znanje sem prenesel v prakso in ga poimenoval Re.aktiv.
Pri reševanju težav s hrbtenico sem združil moči z Nežko Poljanšek, dipl. fizioterapevtko, v želji, da vam z večdimenzionalno obravnavo ponudiva dolgoročno odpravo bolečin v hrbtu in vrnitev v normalno življenje.