Prijava na posvet
Vpišite svoje ime in e-naslov ter se prijavite na posvet. Po prejemu prijave vas bomo poklicali v najkrajšem možnem času, da se dogovorimo za termin.
Prsni (torakalni) del hrbtenice se začne pod vratom in je sestavljen iz 12 vretenc, označenih s Th1 do Th12. Za razliko od vratne in ledvene hrbtenice je razmeroma negiben, ker je vsako vretence povezano s parom reber, ki se stikajo s prsnico na sprednji strani prsnega koša.
Na vsaki ravni prsne hrbtenice se dve živčni korenini (po ena na vsaki strani) razvejata v mrežo živcev, ki omogoča senzorične in motorične funkcije. Če se živčna korenina stisne ali vname (hernija diska) lahko nastopijo simptomi mravljinčenja, otopelosti, šibkosti.
Bolečina se običajno pojavi zaradi:
Simptomi se lahko pojavijo
Pojavnost bolečine je različna.
Včasih se pojavi in izgine. Občasno se (odvisno od vzroka) poslabša. Lahko je najslabša zjutraj in čez dan izgine. Ali pa se poslabša zvečer.
Simptomi bolečine v zgornjem delu hrbta se razlikujejo glede na osnovni vzrok težave.
Ta vrsta bolečine je običajno opisana neznosna pekoča bolečina. Običajno se nahaja na enem mestu in se ne širi.
Top občutek bolečine ali pa zgolj nelagoden občutek, ki je lahko bolj ali manj stalno prisoten in izgine v določenih položajih telesa (npr. ležanje).
Najpogostejši simptom, ki je posledica prevelike obremenjenosti mišic prsne hrbtenice. Le ta se zmanjša, ko se spremeni način dela npr. med dopustom, vikendom ali če obiščete terapevtsko masažo, ki pa je zgolj blaženje posledic in ne odstranjevanje vzrokov.
Ko postane zgornji del hrbta boleč, je to najverjetneje posledica zakrčenosti mišic zaradi dolgotrajne in konstantne preobremenitve. Med najpogostejši vzroki za bolečina v prsnem delu hrbta so:
Če se bolečina v prsnem delu hrbta pojavi brez predhodnih znakov ali poškodbe, jo poskusite blažiti sami.
Če se v 6. tednih ne umiri oz. se pojavljajo novi simptomi, je treba poiskati pomoč.
Če so spodaj našteti znaki, pridružijo bolečinam v hrbtenici, mora posameznik v čim krajšem času obiskati zdravnika;
Sem Dejan Kernc, dr. kineziologije in specialist za bolečine v hrbtenici.
Izkušnje sem pridobival na Fakulteti za šport in Ortopedski kliniki v Ljubljani, kjer smo z ekipo ortopedov, fizioterapevtov in kineziologov razvili vadbeni protokol za varno okrevanje po operaciji ledvene krivine. Znanje sem prenesel v prakso in ga poimenoval Re.aktiv.
Pri reševanju težav s hrbtenico sem združil moči z Nežko Poljanšek, dipl. fizioterapevtko, v želji, da vam z večdimenzionalno obravnavo ponudiva dolgoročno odpravo bolečin v hrbtu in vrnitev v normalno življenje.