Prijava na posvet
Vpišite svoje ime in e-naslov ter se prijavite na posvet. Po prejemu prijave vas bomo poklicali v najkrajšem možnem času, da se dogovorimo za termin.
Ledveni del hrbtenice (križ) je sestavljen iz vretenc, ki so med seboj ločena z medvretenčnimi ploščicami (diski). Ti so sestavljeni iz vezivnih obročev, ki obdaja mehko želatinasto snov (jedro diska).
Naloga diskov je, da delujejo kot amortizerji za blažitev sile (gibov). S časom pride do degenerativnih sprememb in zaradi zunanjih nepravilnih pritiskov vezivni obroči izgubijo svojo trdnost ter se lahko pretrgajo. To privede do izbočenja, ki poteka na dva načina:
Obstajajo tri stopnje hernije diska: protruzija, ekstruzija in sekvestracija.
Protruzija je nepopolna hernija, ker ne pride do rupture zunanjega obroča.
Druga in tretja stopnja sta popolni herniji, ker zunanji obroč poči in mehko jedro diska pogleda ven ali se razlije.
Intenzivnost simptoma je odvisna od lokacije in stopnje poškodbe diska. Najpogostejše se pojavljajo bolečine in mravljinčenje v ledvenem ali vratnem delu.
Če pride do protruzije diska v ledvenem delu, simptomi najpogosteje vključujejo bolečino in mravljinčenje v spodnjem delu hrbta, ki se lahko razširi na zadnjico in v nogo. Pri hujši poškodbi bolečina seva nižje od kolena.
Za vratno hrbtenico velja enako kot za ledveni del. Razlika je, da se v tem primeru bolečina in mravljinčenje širi na eno ali obe roki. Možne so tudi oblopatične bolečine. Mravljinčenje se lahko pojavlja tudi v prstih in omeji moč rok.
Če izboklina ni usmerjena proti živcu, hujših bolečin verjetno ne boste občutili. Možna je topa bolečina. V nasprotnem primeru boste občutili vse zgoraj naštete simptome.
Prekomerna obremenitev hrbteničnih struktur
Najpogostejši razlog za izbočenje medvretenčne ploščice ali diska. Pojav ni tako redek, le marsikdo ne ve, da ga ima. Dokler izbočenje ne pritisne na živčna vlakna in to sproži simptom hernije, bolečino. Bolečina se najpogosteje pojavlja v ledvenem delu, kar nakazuje na manjše »stiskanje« živca. Večja hernija pomeni, da se bolečina širi po nogi navzdol. Lahko se pojavi tudi mravljinčenje in pri nekaterih zaznavne spremembe na koži (sprememba občutka na dotik) ali nepravilno delovanje mišic (pareza).
Dolgotrajni in neprilagojeni položaji
Ali dlje časa sedite za mizo / volanom? Izvajate en in isti gib, ki vključuje dvigovanje bremena ali rotacijo? Imate navado, da po daljšem času mirovanja skočite naravnost v intenzivno aktivnost? Prekinite in poiščite drugačen način.
Izboljšana stabilizacijska funkcija mišic zmanjšuje pritisk na disk in manjša težave. Popravite svojo držo, več se gibljite, uporabljajte stabilizatorje trupa. Sami lahko največ naredite za izboljšanje stanja.
Ko je izključena možnost resnejše okvare strukture (npr. hernija, stenoza) kot vzroka bolečine v križu, je več neinvazivnih možnosti, s katerimi si lahko pomagate:
Če se spečemo, umaknemo prst, ker nas boli. Ko zaznamo bolečine v hrbtu, vztrajamo, morda vzamemo protibolečinske tablete in nadaljujemo v prepričanju, da bodo bolečine minile. A težave ostanejo ...
Obstajajo načini (varni položaji), s katerimi lahko opravljate (skoraj) vse aktivnosti, prilagojeno, da ne škodujete hrbtenici.
Če ni izboljšanja bolečine po 6-8ih tednih, predlagam, da obiščete zdravnika specialista.
V današnjem svetu je to najtežje sprejeti, a uporabite zdravo kmečko pamet in malo kritičnega premisleka, predno komu zaupate svojo hrbtenico. Sam rad rečem: Imate samo eno hrbtenico – prosim, pazite nanjo.
Kaj morate vedeti?
Nižje po nogi se pojavi bolečina, resnejše so težave.
To je opozorilo, ki ga ne smete preslišati! Ostali opozorilni znaki, ko je potrebno obiskati zdravnika, so:
Sem Dejan Kernc, dr. kineziologije in specialist za bolečine v hrbtenici.
Izkušnje sem pridobival na Fakulteti za šport in Ortopedski kliniki v Ljubljani, kjer smo z ekipo ortopedov, fizioterapevtov in kineziologov razvili vadbeni protokol za varno okrevanje po operaciji ledvene krivine. Znanje sem prenesel v prakso in ga poimenoval Re.aktiv.
Pri reševanju težav s hrbtenico sem združil moči z Nežko Poljanšek, dipl. fizioterapevtko, v želji, da vam z večdimenzionalno obravnavo ponudiva dolgoročno odpravo bolečin v hrbtu in vrnitev v normalno življenje.