Prijava na posvet
Vpišite svoje ime in e-naslov ter se prijavite na posvet. Po prejemu prijave vas bomo poklicali v najkrajšem možnem času, da se dogovorimo za termin.
Ali opažate …
Nespecifične bolečine v križu lahko zaznavate občasno ali stalno, lahko se pojavijo v ostri zbadajoči ali topi obliki, intenzivnost bolečine pa je v razponu od blage do hude.
V večini primerov so povezane z …
Najpogosteje se nespecifične bolečine pojavljajo v ledvenem predelu hrbta in se ne širijo v zadnjico, nogo ali v druge dele telesa.
Natančna diagnoza o tem, kaj povzroča bolečine v križu, ni mogoča. Rentgenske sike in MRI na strukturi ne pokažejo nepravilnosti, zato je težko ugotoviti, kaj je dejanski vzrok za bolečino.
Se pa na podlagi simptomov in njihove pojavnosti lahko sklepa, na katerem mestu je težava in na ta način učinkovito deluje v praksi.
Mišice se relativno hitro obnavljajo in če je poškodba mišičnega izvora, bo ob pravem delu izzvenela v nekaj dneh do dveh tednih. Pogosto se zgodi, da se po izboljšanju s težavo ne ukvarjamo več. A na dolgi rok se to ne obrestuje, saj se v večini primerov bolečina ponovi.
Ko mišice ne zmorejo opravljati svoje funkcije, se obremenitev prenese na hrbtenično strukturo (vezi, vretenca in medvretenčne ploščice ali diske). Pogoj, da trdne strukture prenašajo obremenitev, je pomoč stabilizacijskih mišic.
V nasprotnem primeru se zgodi negativni domino efekt. Ker so mišice poškodovane, ne prenašajo bremena in ne morejo skrbeti, da bi bila hrbtenica v nevtralnem položaju, v katerem je manj obremenjena. Zato se (obremenitev) prenese na trdne strukture. Ker te niso pravilno obremenjene, se hitreje poškodujejo.
Težava pri pošdkobah trdnih struktur je, da ko enkrat poškodujejo, se ne morejo več obnoviti tako kot mišice. Zato je izrednega pomena, da se lotite reševanja bolečine v križu dovolj zgodaj,saj boste tako preprečili nepovratne poškodbe (degenerativne spremembe).
90 % bolečin v križu se umiri po naravni poti in pacienti okrevajo v šestih tednih. Če bolečina v križu traja več kot šest do osem tednov, so potrebni dodatni testi in/ali pregled pri zdravniku, ki vas bo napotil na dodatno diagnostiko.
Pri bolnikih s hudimi in kroničnimi bolečinami v križu, ki ovirajo njihovo opravljanje aktivnosti se lahko kot vir bolečine ugotovi degenerativne spremembe, obrabo oz. poškodbe medvretenčnih ploščic ali druge oblike težav.
V večini primerov se bolečine v križu stopnjujejo:
Manjša bolečina v ledvenem predelu oz. križu, ki traja 1 - 2 dni
Bolečina traja dalj časa do 7 dni
Trajanje bolečine se podaljšuje do 14 dni
Poveča se intenzivnost bolečine v križu
Bolečina v križu se pojavlja zelo pogosto ali je celo konstantna
Pri nespecifičnih bolečinah v križu je struktura primerna in brez posebnosti.
Ko je izključena možnost resnejše okvare strukture (npr. hernija, stenoza) kot vzroka bolečine v križu, je več neinvazivnih možnosti, s katerimi si lahko pomagate:
Če se bolečinam v križu pridružijo spodnji znaki, morate v čim krajšem času obiskati zdravnika;
Sem Dejan Kernc, dr. kineziologije in specialist za bolečine v hrbtenici.
Izkušnje sem pridobival na Fakulteti za šport in Ortopedski kliniki v Ljubljani, kjer smo z ekipo ortopedov, fizioterapevtov in kineziologov razvili vadbeni protokol za varno okrevanje po operaciji ledvene krivine. Znanje sem prenesel v prakso in ga poimenoval Re.aktiv.
Pri reševanju težav s hrbtenico sem združil moči z Nežko Poljanšek, dipl. fizioterapevtko, v želji, da vam z večdimenzionalno obravnavo ponudiva dolgoročno odpravo bolečine v hrbtu in vrnitev v normalno življenje.