Prijava na posvet za vratno hrbtenico
Vpišite svoje ime in e-naslov ter se prijavite na posvet z dr. Kerncem. Po prejemu prijave vas bomo poklicali v najkrajšem možnem času, da se dogovorimo za termin.
Vratna hrbtenica je sestavljena iz 7 vretenc, poimenovanih s C1 do C7. Povezuje se s prsnim (torakalnim) delom hrbtenice v segmentu C7 - Th1. Sestavljajo jo številne vezi, mišice in kite, ki jo pomagajo stabilizirati in premikati.
Če traja manj kot 6 tednov, pravimo, da gre za akutne bolečine. Če traja več kot 3 mesece, se uvršča med kronične bolečine.
Bolečine v vratu doma oskrbite doma s hladno – toplimi oblogami in mirovanjem.
Koristna je tudi terapevtska masaža za sprostitev zakrčenih struktur.
Če se stanje več tednov ne popravi, je dobro poiskati zdravniško pomoč.
Simptomi bolečine v vratu so lahko stalni ali občasni. Določene aktivnosti ali dejavnosti, pa tudi kihanje in kašljanje jih lahko poslabšajo.
Bolečina se lahko pojavi kot neprijetnost ali pa je tako huda, da je treba zaradi nje omejiti vsakodnevno življenje. Med najpogostejšimi simptomi so:
Bolečina in težave se pojavijo pri premikanju vratu, zlasti pri obračanju glave iz ene strani na drugo.
Se pogosteje pojavi na spodnjem delu vratu in se občuti kot zbadanje.
Nelagodje se običajno čuti v širšem predelu vratu. Predel je po navadi občutljiv in bolečina topa, ki seva tudi v predel ramen.
Bolečina, ki seva vzdolž živca iz vratu v ramo in roko. Intenzivnost je različna, občuti se jo kot pekočo. Simptomi, ki spremljajo bolečino, so otopelost, šibkost ali mravljinčenje.
Včasih težave v vratu vplivajo na mišice in živce, ki so povezani z glavo. Zaradi tega se lahko pojavi tenzijski glavobol, vrtoglavica in šumenje v ušesih.
Medtem ko bolečine v vratu običajno izginejo same od sebe, je običajno treba odpraviti vzrok, da umirimo simptome.
Če bolečina v vratu še naprej ovira vsakodnevne dejavnosti ali traja več dni brez izboljšanja, je priporočljivo, da se dogovorite za pregled pri zdravniku.
Pri spodnjih znakih mora posameznik v čim krajšem času obiskati zdravnika;
Sem Dejan Kernc, dr. kineziologije in specialist za bolečine v hrbtenici.
Izkušnje sem pridobival na Fakulteti za šport in Ortopedski kliniki v Ljubljani, kjer smo z ekipo ortopedov, fizioterapevtov in kineziologov razvili vadbeni protokol za varno okrevanje po operaciji ledvene krivine. Znanje sem prenesel v prakso in ga poimenoval Re.aktiv.
Pri reševanju težav s hrbtenico sem združil moči z Nežko Poljanšek, dipl. fizioterapevtko, v želji, da vam z večdimenzionalno obravnavo ponudiva dolgoročno odpravo bolečin v hrbtu in vrnitev v normalno življenje.