[Popolni vodič]

BOLEČINE V HRBTU

Program odpravljanja bolečine v hrbtu

Kar 80 % odraslih zazna bolečine v hrbtenici v nekem trenutku svojega življenja. Medtem ko je v navadi, da se ob njihovem pojavu poseže po protibolečinskih tabletah, masažah in raznih pripomočkih, ki utišajo simptome, vas v Re.aktivu vprašamo: “Kaj je vzrok vaše bolečine v hrbtenici?”

Bolečine v hrbtu - dejstva

  • Bolečine v hrbtu so med najpogostejšimi razlogi za obisk zdravnika.
  • Na srečo jih s pravilnim ukrepanjem lahko preprečimo oz. olajšamo. Pomagate si lahko s tehnikami razbremenitve, pravilnega ravnanja ter aktivacijo mišic za zaščito hrbtenice.
  • Operativni poseg je potreben, kadar se bolečine tako hude, da ni možno opravljati osnovnih dnevnih opravil. 
  • Bolečine v hrbtu se zaznavajo kot zategovanje, zakrčenje, lahko so pekoče, zbadajoče, ali pa sevajo po nogi navzdol (išias).
  • Predkloni, rotacije, dvigovanje, prenašanje, dolgotrajno stanje, sedenje, pa tudi (predolga) hoja v hrib lahko poslabšajo bolečine.  

Bolečine v hrbtu - kdaj je potrebna operacija?



"Hvala za vse prijazne, natančne in zelo natančne napotke, za vaš enkraten pristop k lajšanju oz. odpravljanju težav v mojem križu. Zelo sem vesela, ker se je izboljšanje res začelo kazati kar kmalu, seveda, če sem vaje pridno delala tudi doma, ob čim bolj pravilnem izvajanju - kot sva se jih naučila pri vas. No, včasih tudi ni šlo takoj vse tako, kot bi moralo biti, ampak z vašo potrpežljivostjo, da ponovno pokažete in razložite, kako pravilno narediti vajo, je šlo potem lažje."

Maja

Bolečine v hrbtu - vzroki

NESPECIFIČNE BOLEČINE

Bolečine v hrbtu se pogosto razvijejo tako, da preiskave ne pokažejo sprememb na strukturi. Pravimo, da gre za nespecifčni bolečine. Razlog za njihov nastanek so:

  • Nateg vezi ali mišic.  
  • Ponavljajoče izvajanje gibov (rotacija, dvigovanje, predklanjanje), ki obremeni obhrbtenične mišice.
  • Dolgotrajni položaji pri poslameznikih, ki so v slabem fizičnem stanju povzročijo zakrčenje in zategovanje.

SPECIFIČNE SPREMEMBE

Diski so blazinice, ki ločujejo med seboj vretenca. Mehko gelirano jedro se lahko pod obremenitvijo (nepravilnim gibanjem) izboči ali poči in pritisne na živec ter povzroči bolečine v hrbtu. V primeru, da izbočenje ne pritisne na živec, ne bo povzročilo bolečine. Za diagnozo so po navadi potrebne rentgenske slike hrbtenice, CT ali MRI.
Hernija, stisnjen živec ali hrbtenjača, stenoza, zdrs vretenca (spondilolisteza) … Ta stanja sicer pogosto slišimo, vendar so redka v primerjavi z nespecifičnimi bolečinam.

Bolečine v vratu

  • Bolečina v vratu se lahko pojavijo nenadoma (zaradi nesreče oz. poškodbe), ali pa se razvijejo skozi daljši čas kot posledica slabe drže in degenerativne obrabe.
  • primeru poškodbe gre za intenzivni razteg mehkih struktur. Ta vrsta poškodbe se običajno zaceli v tednu ali dveh.
  • težjih primerih gre za degeneracijo in pride do draženja živčnih korenin. Bolečine v vratu so zato dolgotrajnejše, spremljajo jih nevrološki izpadi. Ob napredovanju težave se bolečina prenese v ramo, glavo in / ali roko.
  • Bolečina v vratu običajno izgine v nekaj dneh ali tednih. Če traja več časa lahko nakazuje, da gre za težavo, ki potrebuje zdravniško pomoč. 

Vas zanima brezplačna e-knjiga dr. Kernca "PREMAGAJTE BOLEČINE V KRIŽU?"

Bolečine v prsnem delu

  • Bolečina v prsnem delu se lahko pojavi nenadoma, zaradi nesreče ali poškodbe. Lahko pa se razvije postopoma kot posledica dolgotrajnih statičnih položajev (npr. slabe drže med sedenjem). 
  • Simptomi se razlikujejo od osebe do osebe. Pri nekaterih je bolečina blaga in izgine v nekaj dneh. Pri drugih se stanje bolečine slabša čez dan in ovira vsakodnevna opravila. 
  • Bolečina lahko potuje vzdolž živca in se iz torakalne hrbtenice seli v roki. Običajno se pojavi samo na eni strani telesa. 
  • Umirja se s počitkom, prilagajanjem drže, terapevtsko masažo ali gretjem razbolelega predela.
  • Če bolečina ne preneha, so morda potrebne druge oblike zdravljenja (krepitev in raztezanje obhrbteničnih mišic, fizioterapija, protibolečinske tablete).   

Bolečine v ledvenem delu (križu)


Ali opažate …

  • da imate občasne bolečine, ki se pojavijo in izginejo?
  • bolečine, ki trajajo nekaj dni, potem pa skoraj pozabite, da jih imate?
  • težave povezane z določenim položajem (ko sedite, stojite, spite)?
  • da vas zateguje v vratu, ramenih ali hrbtu?

Nespecifične bolečine v križu lahko zaznavate občasno ali stalno, lahko se pojavijo v ostri zbadajoči ali topi obliki, intenzivnost bolečine pa je v razponu od blage do hude.

Kako se bolečina stopnjuje?

Z bolečino nam telo sporoča, da je nekaj narobe. To je osnovna funkcija bolečine. Zato je pomembno, da prisluhnemo telesu in pričnemo ukrepati. Namreč od vsakega posameznika je odvisno, kdaj bo zaznal bolečino in se lotil sprememb. Posameznik lahko na vsaki točki, ki je opisana spodaj, spremeni potek bolečine - jo zmanjša ali celo v popolnosti odpravi.

Manjša bolečina, ki traja 1 - 2 dni
  • pojavi se zgolj ob večjih obremenitvah ali specifičnem delu
Bolečina traja dalj časa, do 7 dni
  • je intenzivnejša in delno moti vsakodnevno delo
Trajanje bolečine se podaljšuje do 14 dni
  • intenzivnost bolečine se ohranja ali povečuje
  • obdobja pojavnosti so pogostejša (večkrat na leto, vsake 2 meseca)
  • področje bolečine se lahko razširi
Poveča se intenzivnost bolečine v križu
  • trajanje ni več opredeljeno
  • bolečina moti vsakdanje aktivnosti
  • pojavijo se nevrološki simptomi (mravljinčenje, ščemenje, otopelost)
Bolečina v križu se pojavlja zelo pogosto ali je celo konstantna
  • lahko vpliva na delovanje udov
  • zmanjša se moč mišic
  • spremeni se senzorni občutek na koži
  • bolečina prekinja vsakodnevne aktivnosti


»Težko je nekomu razložiti, kaj pomeni imeti bolečine v križu. Ponoči slabo spiš, stalno se prebujaš, zjutraj težko vstaneš iz postelje. Preko dneva si brez energije, ker te stalno zbada v križu. Z bolečino sem se spopadal več let, upošteval zdravniške nasvete, zmanjšal telesno težo. Slednji ukrep je sicer nekaj časa deloval, vendar so se bolečine vrnile. Začel sem plavati in kmalu ugotovil, da mi to povzroča dodatne bolečine. Ko mi je po podrobnih pregledih, zdravnik dejal, da »vas pa res ne bi smelo boleti v križu« sem spoznal, da bo treba poskusiti še kaj drugega.

Pri Dejanu so me najbolj prevzeli njegov optimizem, dobra volja ter zelo strokoven pristop k težavam in vadbi. Čeprav se mi je ta sprva zdela nekoliko nenavadna, sem kmalu zaznal njene pozitivne učinke. Jakost bolečine in njena pogostost sta se začeli zmanjševati, po približno treh mesecih pa so bolečine praktično izginile. Dejan, hvala!«

Miha

Kako si pomagate pri bolečinah v hrbtu?

Ko je izključena možnost resnejše okvare strukture (npr. hernija, stenoza) kot vzroka bolečine v križu, je  več neinvazivnih možnosti, s katerimi si lahko pomagate: 

  1. 1
    Ob pojavu bolečine naj počitek traja največ dan ali dva, sicer zakrčene strukture povzročijo dodatne simptome
  2. 2
    Čim hitreje poskusite s hojo. Če so bolečine hude, je dovolj nekaj korakov po ravnem toliko, da razgibate strukture.
  3. 3
    Uporabite tople obkladke in pazite, da se ne prehladite.
  4. 4
    Kratkotrajna uporaba tablet, ki zmanjšujejo vnetje. O tem se je potrebno pogovoriti z vašim osebnim zdrvnikom.
  5. 5
    Zavestno aktivirajte stabilizacijske mišicda z njimi pomagate hrbtenici pri izvedbi gibov (sedenje, stanje, vstajanje, dvigovanje).
  6. 6
    Redno izvajajte vaje stabilizacije in krepitve obhrbteničnih mišic. Močnejše mišice prenesejo več teže in s tem dodatno pomagajo hrbtenici pri razbremenitvi.
  7. 7
    Terapevtska masaža sprosti zakrčene strukture, je pa najbolj učinkovita v kombinaciji z vadbo.
  8. 8
    Posvet z dr. Kerncem o hrbtenici in realnih rešitvah za vaše težave.

Kdaj so bolečine v hrbtu nevarne?

Pri spodnjih znakih, ki se pojavljajo poleg bolečine v hrbtenici, morate v čim krajšem času obiskati zdravnika;

  • nenadno povečanje temperature
  • nezmožnost zadrževanja vode ali blata
  • zgodovina rakavega obolenja
  • nepričakovana izguba telesne teže
  • nevrološki simptomi (izguba občutka zaznavanja)
  • pomembna poškodba glede na starost (padec)
  • kratek čas po invazivnem posegu na hrbtenici


"K dr. Kerncu sem prišel po navdušenem priporočilu. Slišalo se je podobno, kot se berejo njegovi maili, da torej pomaga. In RES je! Znanje, ki ga dr. Kernc ima, individualiziran pristop, ko se najprej temeljito pouči in seznani z našimi težavami, predvsem pa njegov značaj, so zagotovilo uspešne obravnave. Sliši se enostavno, pa vendar je tovrstni pristop po mojih izkušnjah bolj ko ne butične vrste. Dr. Dejan Kernc se je izkazal s širokim znanjem, s svojo sproščenostjo, odzivnostjo in prijaznim pristopom je deloval kot odličen motivator. Predpisane vaje delam skoraj vsak dan, če se kakšne ne spomnim, si pogledam njegov posnetek. In najpomembneje: če bo kdaj spet kaj zabolelo, vem, kje bom dobil pomoč. Hvala, dr. Dejan!"

Siniša

posvet 1

Kaj lahko pričakujete od Re.aktiva?

Naš protokol deluje
V Re.aktivu deluje izkušena in preverjena ekipa dipl. kineziologov pod vodstvom dr. Dejana Kernca. Pri delu uporabljamo celovit in funkcionalen vadbeni protokol, s katerim smo doslej več kot 1500 posameznikom pomagali odpraviti bolečine v hrbtu.
Postavite temelje za močno hrbtenico
Vadbeni program, ki lajša, odpravlja in preprečuje bolečine v hrbtu. Sledimo priporočilom zdravnikov, razložimo, kako ravnati s hrbtenico in prilagodimo vaše gibanje na način, ki ne obremenjuje hrbtenice. 
Prvi  korak protokola je POSVET
Individualni posvet z dr. Kerncem v 30-ih minutah odgovori: Kaj smete početi in katere aktivnosti so za vas primerne - kljub bolečinam v hrbtu? Kako si lahko pri kontroliranju bolečine pomagate sami? Kako se celostno lotiti odpravljanja vzrokov in kakšna je dolgoročna rešitev za vaše težave? Kako premagati strah pred gibanjem? Ter odgovori na vsa vprašanja, ki jih v zvezi s težavami imate.
360° podpora
Podpiramo vas pri doseganju ciljev in v vsakem trenutku poskrbimo za varnost hrbtenice.
Ob morebitnem pojavu (starih ali novih) poškodb in težav vas usmerimo na individualno obravnavo k dr. Kerncu ali na terapevtsko masažo. Z nami ne boste obstali v negotovosti in brez rešitve.

O meni

Sem Dejan Kernc, dr. kineziologije in specialist za bolečine v hrbtenici.

Izkušnje sem pridobival na Fakulteti za šport in Ortopedski kliniki v Ljubljani, kjer smo z ekipo ortopedov, fizioterapevtov in kineziologov razvili vadbeni protokol za varno okrevanje po operaciji ledvene krivine. Znanje sem prenesel v prakso in ga poimenoval Re.aktiv.

Pri reševanju težav s hrbtenico sem združil moči z Nežko Poljanšek, dipl. fizioterapevtko, v želji, da vam z večdimenzionalno obravnavo ponudiva dolgoročno odpravo bolečine v hrbtu in vrnitev v normalno življenje.

>