Prijava na posvet
Vpišite svoje ime in e-naslov ter se prijavite na posvet. Po prejemu prijave vas bomo poklicali v najkrajšem možnem času, da se dogovorimo za termin.
Ali opažate, da …
Spondiloza je izraz, ki se nanaša na različne oblike degeneracije hrbtenice.
Kako nastane spondiloza? Z dolgotrajnimi nepravilnimi položaji, ki obremenjujejo medvretenčne ploščice. Te se posledično zmanjšajo in to privede do nepravilnega gibanja med dvema vretencema. Predstavljajte si dva neusklajena elementa, ki ne delujeta, kot bi morala in se med seboj začneta »brusiti«.
Naše telo se dogajanju prilagodi s kostnimi spremembami. Ti novi »izrastki« so pogosto večji, kot bi morali biti in začnejo pritiskati na bližnje strukture. To po navadi občutimo kot bolečino, lahko tudi kot otrdelost po počitku ali mravljinčenje.
A bodite brez skrbi! Po podatkih rentgenskega slikanja ima več kot 80 % ljudi nad 40. letom znake spondiloze. Na te pa se k sreči da vplivati.
S spondilozo opisujemo degenerativne težave v hrbtenici (z ali brez bolečine), ki večinoma ne zahtevajo operativnega posega. Simptomi spondiloze se najpogosteje pojavljajo v vratnem in ledvenem delu. V vratnem, ker nosi težo glave, v ledvenem, ker prenaša večino teže telesa.
»Teža naše glave v pravilnem sedečem položaju je 5-6 kg. Če se nagnemo naprej, ko pišemo, ali beremo iz prenosnika, da imamo glavo pred telesom, se teža glave podvoji (10-12 kg). Si predstavljate, kakšna obremenitev je to za vratno hrbtenico?«
Ko pride do potrjene diagnoze za vzrok bolečine, zdravniki običajno uporabijo bolj specifične izraze za diagnozo (npr. osteoartritis, ledvena degenerativna bolezen medvretenčne ploščice ali ledvena stenoza ali vratna spinalna stenoza), ker ti izrazi natančneje opisujejo, kaj povzroča bolečino.
Da bi se bolje osredotočili na vrsto zdravljenja, morajo pacienti, ki, ki jim je postavljena spondiloza, svojega zdravnika vprašati za pojasnilo, za kakšne vrste degenerativnih sprememb gre.
Vretenca niso pravilnih oblik. Na njih so vidni izrastki, ki štrlijo navzven.
Bolečina je lahko stalna ali občasna. Običajno je pekoča in ostra. Pogosto se pojavlja ob povečani obremenitvi.
Na zadnji strani noge lahko zaznate simptome išiasa - otopelost, mravljinčenje in / ali šibkost.
Zategovanje lahko nastane med dolgotrajnim sedenjem ali stanjem, rotacijami ali predkloni. Bolečina se lahko poveča ali ostane konstantna med ležanjem, kar povzroči motnje spanja. Namig za umiritev bolečine med spanjem - lezite na hrbtu z rahlo dvignjenimi koleni, podprtimi z blazino, ali na boku z blazino med nogami.
Ko je izključena možnost resnejše okvare strukture (npr. hernija, stenoza) kot vzroka bolečine v križu, je več neinvazivnih možnosti, s katerimi si lahko pomagate:
Če se bolečini v hrbtenici pridržijo spodnji znaki, mora posameznik v čim krajšem času obiskati zdravnika;
Sem Dejan Kernc, dr. kineziologije in specialist za bolečine v hrbtenici.
Izkušnje sem pridobival na Fakulteti za šport in Ortopedski kliniki v Ljubljani, kjer smo z ekipo ortopedov, fizioterapevtov in kineziologov razvili vadbeni protokol za varno okrevanje po operaciji ledvene krivine. Znanje sem prenesel v prakso in ga poimenoval Re.aktiv.
Pri reševanju težav s hrbtenico sem združil moči z Nežko Poljanšek, dipl. fizioterapevtko, v želji, da vam z večdimenzionalno obravnavo ponudiva dolgoročno odpravo bolečin v hrbtu in vrnitev v normalno življenje.