NIKOLI NE OBUPAJTE

Predstavljajte si, da stopite v čakalnico ...  

V resnici skoraj nikoli nismo na vrsti, ko smo naročeni, zato se postavite v vrsto in čakate. Preletite prostor, ljudi, eni so zatopljeni v telefonu, drugi nervozni, tretji otopeli … Nato še sami pregledate svoje opomnike in zadnje novice. Mine 5 min, pa še 10 in 5 ... In kljub temu da se večini niti ne mudi, se v zraku čuti nervozo in nepotrpežljivost.


Kaj nas dela nepotrpežljive?

Živimo v času, ko nam je veliko dano in še več dosegljivo. Zato je želja po hitri uresničitvi potreb logična posledica. Ker pa s tem (predvsem) sebi povzročimo nezadovoljstvo, je kombiniranje organizacije in prepuščanja - kvaliteta, ki najbolj koristi nam samim.

Zgodi se, da se o vsem pozanimate, in to upoštevate na vsakem koraku in ob vsakem premiku. Najprej gre super – potem pa BAAAM! Nekje se zalomi in dober namen pade v vodo. 

Ste kaj podobnega že doživeli? Prepričan sem, da je vaš odgovor pozitiven. Načrti na papirju super izgledajo, v praksi pa izpadejo popolnoma drugače.

Ali je pri hrbtenici kaj drugače? Niti ne.

Ali lahko kaj storite? Absolutno.


Potrpežljivost je trud 

Umirite pričakovanja in sprejmite, da so ovinki na poti, sestavni del življenja. Kot prikazuje spodnja slika. 

Ko nas pot odpelje po svoje, je treba imeti pred seboj le eno: KAJ je cilj oz. ZAKAJ vztrajate. Po mojih izkušnjah je vztrajnost najboljša spremljevalka in dlje časa, kot ostane z vami, večja je možnost, da se zadeva odvije v vašo korist. 

Ker pa smo na področju uravnavanja težav s hrbtenico, je pot do cilja še malce bolj kompleksna, saj se vanjo (bolj ali manj redno) vpleta bolečina, ki popolnoma preusmeri predvideno smer.  

Ločevati je treba med dobro in slabo bolečino

Sestavni del odpravljanja težav s hrbtenico vključuje vadbo, pravilne vzorce in redno gibanje. Za marsikoga je to čas, ko se prvič sreča s popravljanjem svoje drže in gibov ter s stabilizacijo hrbtenice. To zahteva sodelovanje mišic, ki se ne aktivirajo, če jih v to ne "prisilimo". In posledica njihove šibkosti je pojav “dobre bolečine”. 

Dobra bolečina je nujno zlo in se pojavi, ker vklopimo prave mišice, ne pa tiste napačne, ki so povzročile težave.

Če se posameznik te bolečine ustraši in se izogiba vsemu, kar bi jo lahko povzročilo, bo to njegove težave s hrbtenico poslabšalo, saj;  

(1) bo telo še naprej uporabljajo napačne gibe in povzročalo obremenitve na strukturo (ter bolečine) 

(2) mišice bodo vse  bolje šibke, zakrčene in zategnjene (kar vodi v dodatno bolečino)

Zato je tako pomembna postopnost. Zato poudarjam, da je rešitev v prilagoditvah. 

Gre za občutljiv proces, ki se razlikuje od osebe do osebe in zato je tako dobro razviti potrpežljivost.  

>> O dobri in slabi bolečini bom v kratkem pripravil članek, saj vse bolj ugotavljam, kako pomembno ju je razlikovati.  

Ključ do uspeha in zakaj nikoli ne obupajte 

"Pri spremembah je vedno kvaliteta pred kvantiteto. Ni pomembno, koliko sprememb naredite, če te niso prave - vam ne bodo koristile."

Ne dovolite, da vas neuspehi na poti ustavijo. Sprejmite, da so del poti. Veliko preveč ljudi obupa na pol poti in potem ne doseže želenega rezultata - odprave bolečin v hrbtu. 

Nadaljujte. Če je smer prava, je vedno vredna truda.

dr. Dejan Kernc

VEČ VSEBIN

>