Prijava na posvet
Vpišite svoje ime in e-naslov ter se prijavite na posvet. Po prejemu prijave vas bomo poklicali v najkrajšem možnem času, da se dogovorimo za termin.
Pred vami je primer Katje, ki je k nam prišla zaradi diagnoze protruzija diska in z njo povezanih težav (zategovanje v ledvenem delu, mravljinčenje v nogi). Svetovano ji je bilo, da ni primerna za operativni poseg, a si je želela izboljšati kvaliteto življenja, ker s svojim stanjem ni bila zadovoljna. Na posvetu je poudarila, da si želi normalno skrbeti za družino, biti znova aktivna in se ne dnevno obremenjevati zaradi bolečin.
Njeno zgodbo sem se odločil napisati, da lahko na praktičnem primeru spoznate, da odpravljanje diagnoze, kot je protruzija, ne gre v linearni premici. Popolnoma normalno je, da se izmenjujejo stanja bolečine in izboljšanja.
V današnjem času prenosnikov, tablic, pametnih telefonov, veliko sedenja in premalo gibanja so težave s hrbtenico zelo pogoste. Poznam veliko ljudi, ki rade volje obiščejo masaže in sprostilne terapije, da bi odpravili bolečine. Redkeje pa slišim, da bi se lotili iskanja in odpravljanja VZROKA težav - kar je edina prava dolgoročna rešitev.
- izvid MRI kaže na PROTRUZIJO DISKA
- pacietka ni primerna za operativni poseg
- obiskovala je terapije, ki ji niso prav dosti pomagale
- poleg zategovanja in bolečin v ledvenem predelu, zaznava mravljinčenje v nogi
V Re.aktivu jo povabimo na natančno analizo stanja, na POSVET Z DR. KERNCEM.
Večkrat omenim dejstvo, da se večina posameznikov pri odpravljanju težav s hrbtenico osredotoča predvsem na območje bolečin. In čeprav se s tem popolnoma strinjam, to ne pomaga odgovoriti na zelo pomembno vprašanje: Zakaj se je pojavila bolečina?
Vsakodnevno gibanje, kot so rotacije, sedenje, dvigovanje, stanje, opravljanje aktivnosti (športnih in gospodinjskih) so tiste, ki povzročijo večino degenerativnih obrab hrbtenice. Ta sodeluje pri vsakem našem gibu, in če si ne zgradimo rezerve (pravilnih vzorcev gibanje), prej ali slej plačamo ceno.
Katja je prišla na posvetovanje o hrbtenici, ki traja 30 minut. S seboj je prinesla izvide, na katerih je viden vzrok težav: začetek hernije oz. protruzija. Ker pa se v praksi pogosto izkaže, da je MRI zgolj ena plat medalje, je potrebno prisluhniti pacientu, ki opiše, kje in kdaj zaznava težave. Na posvetu je bilo ugotovljeno, da se Katji:
- bolečina in mravljinčenje pojavljala po nogi vse do stopala,
- težko sedi dlje časa,
- si ne upa telovaditi, ker se ji poslabša stanje. Pred bolečinami je bila športno aktivna.
Prvi opozorilni znak, da nekaj ni, kot bi moralo biti, je zategovanje. Če ga dlje časa ignorirate, bo telo prisiljeno poiskati nov način, da vas opozori in se zavaruje pred poškodbo.
Po navadi je to »šparanje« tistega dela telesa, ki povzroča težave. To vodi v njegovo šibkost, ki se zato oglasi v obliki bolečine, ko mora mišica opravljati svoje delo. Med tem pa se mišce na nasprotni strani preveč zakrčijo in postanejo močnejše zaradi prevelike količine dela. Pogosto slišim, da se posameznik zato odloči za obisk terapije. A pri šibkih mišicah raztezanje in sproščanje ne pomagata. Edina rešitev je vadba, ki mora biti pravilna in postopna.
Predno je Katja prišla k nam, je preizkusila različne terapije za ublažitev bolečin, a so se te čez dan ali dva znova vrnile. To jo je obremenjevalo fizično in psihično, saj ni mogla opravljati vsakodnevnih aktivnosti.
Ko izvedemo gib, dvignemo breme ali se obrnemo, hrbtenica dobi informacija o našem premiku in aktivira obhrbtenične mišice.
Ob obremenitvi se avtomatično aktivirajo površinske (globalne) mišice, ki pa same ne morejo zagotavljati stabilnosti, zato obremenijo strukturo hrbtenice. Praviloma se morajo aktivirati tudi globoke stabilizacijske mišice, ki zagotavljajo podporo hrbtenici.
Močnejše, kot so, bolje pomagajo pri razbremenitvi hrbtenice. Bolj so utrujene, bolj so zategnjene in bližje smo bolečinam.
Večkrat, kot ponovimo začaran krog bolečin - slabše je stanje hrbteničnih struktur, dlje časa traja, da se bolečina umiri, težje odpravimo vzrok težav – kar je edina prava in dolgoročna pot pri odpravi bolečin v križu.
Katja je hitro spoznala, da se v Re.aktivu zadev lotevamo drugače, ker smo začeli popravljati njene gibalne vzorce in jo spodbujali k aktivaciji in uporabi stabilizacijskih mišic. Te so namenjene razbremenitvi preobremenjenih diskov, a dokler jih ne aktiviramo, svojega dela ne morejo opraviti.
Kljub temu da je bila gospa športno aktivna pred težavami, so bile stabilizacijske mišice prešibke, predvsem pa jih ni znala uporabljati v vsakdanjem življenju.
Prve tri ure vadbenega protokola smo namenili zaznavanju občutka v ledvenem predelu in izboljšanju aktivacije. Skupaj smo poiskali varno cono, kjer je izvajala vaje. To je območje, kjer ni bolečine in ji koristi tudi v vsakodnevnih situacijah (doma, v službi, pri opravkih in aktivnostih).
Katja bolečin po prvih urah ni zaznala, kar je bila odlična informacija. Sprva je bila v dvomih, ali ji bo novo pridobljeno zaznavanje ter majhni, a natančni gibi res koristili pri bolečinah, a tega smo v Re.aktivu že vajeni. Ko se je po treh urah izboljšalo stanje bolečin, kljub še rahlo prisotnemu mravljinčenju, smo vedeli, da smo na pravi poti.
Pri pojavu diagnoze kot je protruzija morate sestaviti koščke, da odkrijete, kaj je do nje pripeljalo. Tako razkrijete pravega krivca za bolečine in omogočite pravi način za odpravo težav.
Bolečino, ki nastane ob pojavu potruzije zaznavamo na dva načina. Prva je zbadajoča bolečina pri dvigovanju škatle iz tal oziroma povečani obremenitvi. Druga je postopno naraščanje bolečine, ki nastane kot posledica dolgotrajanega sedenja ali obremenitev preko dneva.
Kot ste lahko razbrali iz zgornjih vrstic, bolečine nastanejo zaradi ponavljajočega vsakodnevnega gibanja. Zato se bomo v nadaljevanju osredotočili na načine, s katerimi pomagamo pacientom v Re.aktivu, da pravočasno zaustavijo nepravilne gibanje, ki povzroča težave.
Prva stvar, ki jo morate storiti pri odpravljanju protruzije, je prepoznati navade, s katerimi hrbtenico obremenjujete in jih prilagodite oz. spremenite.
Če ne odstranite vzroka, boste končali tam, kjer ste začeli. Čeprav je odstranitev bolečine pomembna, nima smisla pustiti vzrok bolečine brez nadzora, ker se bodo bolečine prej ali slej ponovile.
Če ne storite ničesar, boste zelo verjetno utrpeli ponavljajoče se epizode bolečin, ki bodo vsakič hujše.
Spoznavanje lastnih vzorcev gibanja je nenavaden proces, »saj se vam zdi, da nekaj počnete pravilno – pa v resnici ne!«. Zato se popravljanja težko lotite sami, ker vključuje razumevanje nepravilnega giba, njegovo zaznavanje in prenos pravilnih vzorcev v vsakdanjik.
Se sliši zapleteno? V resnici ni, ko veste, kako ravnati.
Bolečine v hrbtu, povezane s protruzijo, so izjemne in vsakdo, ki jih je izkusil, vam bo povedal, kako težko se je z njimi spopadel. Povedal bo tudi, da bi naredil vse, da težava izgine in se nikoli več ne ponovi.
A žal ni tako, in ko bolečina popusti, se večina posameznikov vrne k ustaljenim navadam gibanja(dvigovanje škatel, vrtnarjenje, sesanje, dolgotrajno sedenje, obuvanje nogavic, pospravljanje posode v stroj). Se pravi k načinom, ki so povzročili težave.
Bolečina ne nastane zaradi posameznega dogodka (dviga, obrata, predklona). Ampak zaradi konstantnega ponavljanja enih in istih gibov, ki jih izvajamo med opravljanjem vsakodnevnih aktivnosti.
Po tretji uri je bil opazen napredek. Še so prišli slabi dnevi, ki so sprožili pojav bolečine (prepih, mraz, dolgotrajna hoja), ki se jih je lotila z razteznimi vajami, zmanjšanjem obremenitve, gretjem in iskanjem udobnih položajev.
Kadarkoli pride do poslabšanja stanja, je zelo pomembna psihološka podpora z razlago, zakaj je do bolečin prišlo. Katjo smo vsakič znova opogumili in jo naučili ukrepov za zmanjšanje akutne bolečine, da je lažje prenesla obdobja težav in ni izgubila volje za nadaljevanje. Od tu naprej se je mravljinčenje zmanjšalo in povečal se je občutek zaznavanja telesa. Odločili smo se za uvedbo bolj kompleksnih vaj, ki jih je morala redno opravljati doma.
Po nekaj tednih se je bolečina pojavljala le še v popoldanskem času. Gre za specifično bolečino, ki nastane zaradi prešibkih mišic, ki niso sposobne prenesti tolikšne obremenitve kot v dopoldanskih urah.
Po koncu protokola je bila Katja sposobna kontrolirati bolečine, vzorce pravilnega gibanja iz vadbe pa brez težav prenašala v vsakdanje življenje. S tem je prišla do točke, ko naše pomoči ni več potrebovala. Ker se je tudi mravljinčenje v celoti umaknilo, je znova postala aktivna, brez omejitev.
Protruzija diska je stanje, ki se ne bo popravilo samo od sebe. Zanj je treba poskrbeti, sicer se bo slabšalo.
Žal je v naši naravi je, da iščemo blažilce (tablete, terapije) za lajšanje bolečin, ne odpravljamo pa vzroka, ki je privedel do bolečega stanja. A kot ste videli v zgornjem primeru, se da tega enostavno in neinvazivno "popraviti", z nekaj vloženega dela, motivacije ter strokovne usmerjenosti.
Prepričan sem, da bi vsak od vas raje odpravljal bolečine z vadbo kot operativnim posegom. Zato sem spodaj pripravi nekaj vsakodnevnih opravkov z dopisom, na kaj bodite pozorni, da ne obremenite hrbtenice. Bodite pri tem dosledni in se redno opominjajte.
Ga. Katja ima še vedno protruzijo in zoženi živčni kanal, a ve, kako skrbeti, da "poškodovani" del ne povzroča težav. Zdaj je na točki, ko redno vadi, spremlja in prilagaja svoje gibanje in je ponovno aktivna. Občasno še prihaja na kontrolo, a težav ne navaja več.
Sem Dejan Kernc, dr. kineziologije in specialist za bolečine v hrbtenici.
Izkušnje sem pridobival na Fakulteti za šport in Ortopedski kliniki v Ljubljani, kjer smo z ekipo ortopedov, fizioterapevtov in kineziologov razvili vadbeni protokol za varno okrevanje po operaciji ledvene krivine. Znanje sem prenesel v prakso in ga poimenoval Re.aktiv.
Pri reševanju težav s hrbtenico sem združil moči z Nežko Poljanšek, dipl. fizioterapevtko, v želji, da vam z večdimenzionalno obravnavo ponudiva dolgoročno odpravo bolečine v hrbtu in vrnitev v normalno življenje.
RE.AKTIV SPINE d.o.o.
dr. DEJAN KERNC
Ulica Ferda Kozaka 30
1000 Ljubljana
TEL: (+386) 40 688 055
PRVIČ PRI NAS : Vprašalnik o reševanju težav
ODPRAVA BOLEČIN V HRBTU : Protokol Re.aktiv
OSTALO : Tu smo, da vam pomagamo