Prijava na posvet
Vpišite svoje ime in e-naslov ter se prijavite na posvet. Po prejemu prijave vas bomo poklicali v najkrajšem možnem času, da se dogovorimo za termin.
Potem vam bo nadaljevanje vodiča koristilo. Pa začnimo …
Išias se (najpogosteje) pojavi kot ostra bolečina, ki traja med 7 in 14 dni in nato izgine. Lahko traja tudi dlje časa in povzroča oslabitev v nogi. Ali popolnoma izveni in se znova pojavi čez čas. Napoved trajanja išiasa je odvisna od vzroka za stiskanje živca.
Ali lahko na išias vplivamo? Da. Na bolečine išiasa lahko vplivamo s pravilno držo, vajami za hrbtenico in (po potrebi) tudi z zdravili.
Statistično gledano, se verjetnost za pojav išiasa poveča, če se najdete v spodnjih alinejah:
Bodisi zaradi strahu ali zaradi zmanjšane aktivnosti se bolečine pojavijo ...
Ishiadični živec (sciatic nerve) je največji živec v telesu. Širok je kot moški palec. Začne se pri četrtem ledvenem vretencu (L4) in potuje pod zadnjico (gluteus maximus), po nogi navzdol do zadnjega dela kolena. Običajno se na tej točki (za kolenom) razdeli na 2 veji (kot drevo) v golenični in peronealni živec, ki potujeta do stopala.
Po ishiadičnem živcu potekajo električni signali za občutek in moč v nogah. Med signali je tudi bolečina.
»Išias« se tako nanaša na bolečine v hrbtu, ki jih povzroča težava z ishiadičnim živcem. Ko nekaj poškoduje ali pritiska na ishiadični živec, to povzroči bolečine v križu, ki se razširijo na kolk, zadnjico in nogo. Zato je tehnično išias lahko kjer koli med hrbtom in stopalom!
Išias ni diagnoza, je simptom. Pojem išiasa tako zajema počutje in ne opredeljuje natančnega vzroka za pojav težav. Najpogostejši vzroki za pojav išiasa so:
- nespecifične bolečine
- hernija
- piriformis sindrom
- spondilolisteza
- spinalna stenoza
- degenerativne spremembe diskov (spondiloza)
- poškodbe hrbtenice
- tumor v hrbtenici
95 % vseh bolečin v križu je nespecifičnih in so daleč najpogostejša vrsta hrbteničnih težav. Sem spadajo bolečine, ki jih z diagnostiko ni mogoče pojasniti (ker ni opaznih nepravilnosti na hrbtenici). Več o nespecifičnih težavah izveste tukaj.
Kadar ni jasnega razloga, niti poškodbe, bolečina pa se kljub temu pojavlja, so možni vzroki:
Želim vam pomagati, da spoznate, kako na enostaven način poskrbite za svojo hrbtenico.
Sem Dejan Kernc, dr. kineziologije in specialist za bolečine v hrbtenici. Izkušnje sem pridobival na Fakulteti za šport in Ortopedski kliniki v Ljubljani, kjer smo z ekipo ortopedov, fizioterapevtov in kineziologov razvili vadbeni protokol za varno okrevanje po operaciji ledvene krivine. Znanje sem prenesel v prakso in ga poimenoval Re.aktiv.
Pri reševanju težav s hrbtenico sem združil moči z Nežko Poljanšek, dipl. fizioterapevtko, v želji, da vam z večdimenzionalno obravnavo ponudiva dolgoročno odpravo bolečine v hrbtu in vrnitev v normalno življenje.
RE.AKTIV SPINE d.o.o.
dr. DEJAN KERNC
Ulica Ferda Kozaka 30
1000 Ljubljana
TEL: (+386) 40 688 055
PRVIČ PRI NAS : Vprašalnik o reševanju težav
ODPRAVA BOLEČIN V HRBTU : Protokol Re.aktiv
OSTALO : Tu smo, da vam pomagamo