MENTALNA POMOČ PRI ODPRAVI BOLEČIN V HRBTU
Pisati o zaobljubah, je postala stalnica januarskih blogov. Kot vselej tudi letos velja – pomembna sta doslednost in potrpežljivost. Nekaj vedeti ni dovolj, treba je tudi udejanjiti. To zna biti sprva precej naporno, a čez čas, ko se navadite, spoznate, da gre vse lažje in da se posledično odklepajo nove priložnosti. Ideje, ki sem jih spodaj nanizal, so prišle iz sodelovanja z več 1000 posamezniki, ki so pri meni opravili posvet. Upam, da vam bodo pomagale do lažje uresničitve zastavljenih ciljev.
"Zaželite si željo. Morda se bo uresničila hitreje, kot mislite."
je hudomušen opomnik, ki sem ga že nekajkrat prebral na spletu.
Zaželeti si nekaj, pomeni, da posejemo seme za spremembo, ki ga včasih negujemo, drugič pa ostane zakopano pod zemljo. Od česa je odvisen izid? Morda od namena, ki stoji za spremembo: je ta zaradi utrujenosti, težav, jeze, upanja, odgovornosti, želje?
Včasih so doseženi rezultati dobri, drugič (skoraj) ironični. Kakršenkoli je izid, vedno je vanj vpletena življenjska lekcija.
Mogoče naše telo, ko podleže bolezni in bolečini, ni toliko posledica slabih želja, ampak načina življenja.Mogoče moramo pogledati pod preprogo svojih odločitev in poiskati namene, ki bodo zdržali ovire, ki se pripeljejo na pot.Mogoče, pa včasih preveč planiramo in nas načini izpolnitve želja, lahko presenetijo. 😉
"Spremenimo navade"
Prva stvar, ki jo priporočam vsem, ki se lotevate odprave težav s hrbtenico, je jasnost; ZAKAJ želite izboljšati stanje hrbtenice?
Vem, da se sliši čudno, sploh, če imate akutne bolečine, a po več tisoč posameznikih, ki sem jih obravnaval v ambulanti, nekaj vem o pomembnosti PRAVIH razlogov.
Dejstvo je, da če poskušate narediti spremembo iz napačnih razlogov, ne boste prišli daleč. 🙅♂️
- Večina pacientov mi na posvetu reče, da želijo odpraviti težave, da bodo šli lahko na potovanje / se udeležili dogodka / zdržali dolgotrajno sedenje med vožnjo ...
- Nekateri pridejo po priporočilu zdravnika ali znanca, da 'na hitro' spoznajo vaje.
- Tretji verjamejo, da so vaje odveč, ker bodo zadostovale protibolečinske masaže, tretmaji, tablete ali razni pripomočki na trgu.
Vsi našteti načini niso dovolj močni, da zdržijo spremembo, ker ne vsebujejo čustvene komponente. Ki jo dobite s tem, ko definirate svoj ZAKAJ. Globoko v sebi svoj ZAKAJ vsi poznamo, redko pa si vzamemo čas, da občutke prenesemo na papir. S tem ko napišemo, opredelimo svoj cilj in se lažje držimo načrta. S tem ko vstavimo emocijo, se ne bo treba toliko zanašati na moč volje (ki zna biti zelo labilna komponenta). Pri volji je namreč tako;- ko dosežemo zastavljen cilj, pripišemo zasluge močni volji
- ko doživimo neuspeh, ga pripišemo pomanjkanju volje. Drži?
✍️ Napišite svoje cilje in jim dodajte čustveni naboj. Čez čas mi boste povedali, ali opazite, da je kaj drugače.
"Močne volje ni. V ozadju je dobra orgranizacija. "
Volja je precej delikatna zadeva. Od nje je namreč odvisno, v kakšni meri bomo osvojili nove navade ter počeli pravilne stvari za hrbtenico (in vse ostalo).
Lahko bi jo primerjali z rezervoarjem vode. Nekateri imajo do roba napolnjen bazen, drugi mali ribnik, s katerim je treba previdno ravnati. Različne kapacitete rezervoarja nam povedo, kako posameznik sprejema odločitve, opravlja delo ali integrira nove navade.
Če potrebujete voljo za krajši sprehod, bo šlo manj energije, kot če načrtujete pohod na Triglav.
Kadar uvajate novo navado, energijo črpate iz istega rezervoarja kot vselej. Zato pri večjem številu opravkov, nivo vode lahko zaniha in ste pri opravljanju opravil manj uspešni.
Ali lahko povečate kapaciteto svojega rezervoarja?
Lahko. Moč volje je kot vsaka druga mišica; s krepitvijo postane močnejša, ima pa svoje omejitve. Ne glede na velikost rezervoarja, prej ali slej vsak doseže točko preloma, zato se je povečevanja obsega treba lotiti premišljeno.
Številne študije, opravljene na to temo, so se zaključile s spoznanjem: Planirajte vnaprej, s tem se boste izognili stresu in lažje izpeljali svoje načrte.
✍️ Z drugimi besedami, če se organizirate in pripravite načrt ukrepov, kako ravnati s svojo hrbtenico, boste lažje prenesli morebitne odklone na poti ter se držali zastavljenega cilja.
dr. Dejan Kernc